Masz pytania?
22 739 99 41

Nasza najnowsza realizacja

Aby praca stała się przyjemnością!

Kabex - gwarancja dobrej jakości.

Docieplanie budynków – 7 najczęstszych błędów

Najlepszym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania budynku jest jego odpowiednie docieplenie. Jednak jeśli zostanie wykonane nieprawidłowo, może nie tylko nie przynieść oczekiwanych skutków, ale nawet być źródłem problemów. Pękająca elewacja nie jest widokiem, który chcielibyśmy zobaczyć tuż po odnowieniu ścian budynku. Oto lista błędów, których warto się wystrzegać podczas prac dociepleniowych.


Docieplenia budynków - na co uważać?

 1. Nieodpowiednia kolejność wykonywanych prac.

  Oczywiście to ekipa wykonująca docieplenia powinna wiedzieć najlepiej, jaką kolejność zastosować, jednak w tej kwestii często popełniane są błędy. Przykładem jest klej i siatka – to klej powinien być nakładany jako pierwszy, a siatka powinna być w nim zatapiana, nie na odwrót.

 2. Brak zabezpieczenia budynku.

  Od tego właściwie powinny być zaczęte wszelkie prace dociepleniowe. Zabezpieczone powinny być okna i drzwi, warto też osłonić rusztowanie siatką, chroniąc elewację przed działaniem słońca i wiatru.

 3. Błędne przygotowanie podłoża.

  Powierzchnia ścian musi być równa i gładka. Żeby zapewnić podłożu właściwą przyczepność, trzeba także zadbać o odpylenie powierzchni.

 4. Zbyt cienka warstwa ocieplenia.

  Warstwa styropianu musi być właściwie dobrana, inaczej efekty będą niezadowalające.

 5. Zbyt słabe przymocowanie warstwy izolacyjnej do warstwy nośnej.

  Przyczyną tego problemu może być dobranie niewłaściwego kleju lub jego niepoprawne nałożenie. Niekiedy problemem jest też niewłaściwe mocowanie mechaniczne (czyli zbyt płytko zagłębione kotwy czy kołki).

 6. Złe przygotowanie starych ścian.

  Problem dotyczy zniszczonych elewacji. Luźny tynk czy duża ilość pyłu na ścianie uniemożliwia właściwe docieplenie budynku. Brak oczyszczenia ścian z tych elementów to podstawowy błąd w pracach remontowych.

 7. Nieodpowiednie zastosowanie kleju na płytach termoizolacyjnych.

  Aby zagwarantować właściwe mocowanie płyt, klej musi być rozprowadzony równomiernie, bez omijania krawędzi płyt. Niestety wielu wykonawców robi to nieprawidłowo, nanosząc klej jedynie na środkową część płyty i ryzykując jej niewystarczające przymocowanie.